صفحه اصلی / اینترنت اشیاء / تکنولوژی تشخیص چهره ، یکپارچه سازی و کنترل تردد به کمک هوش مصنوعی

تکنولوژی تشخیص چهره ، یکپارچه سازی و کنترل تردد به کمک هوش مصنوعی

تکنولوژی تشخیص چهره
تکنولوژی تشخیص چهره

تکنولوژی تشخیص چهره در سال جدید

پیش بینی ها به این شکل است که، در سال ۲۰۱۸ تکنولوژی تشخیص چهره به شدت مورد استقبال قرار  خواهد گرفت، و راهکار ها بیومتریک به عنوان راهکارهای تشخیص قطعی می توانند بسیار مفید و کارا باشد. اما با نگاه به آینده به نتایج جالبی می رسیم، تشخیص چهره برمبنای بیومتریک در مقیاس بزرگ تر خواهد شد و لذت بردن از سرعت تشخیص باعث می شود تا افراد در هنگام سفر و معاملات مالی در آینده با تکیه بر فناوری بیومتریک با خیال راحت کارهای خود را انجام دهند.

فناوری بیومتریک به عنوان بلیط پاسپورت

به طور مثال زمانی که شما به کشوری مسافرت می کنید، صورت شما، بلیط و پاسپورت شما خواهد بود. توانایی پیوند سیستم های فروش پایانه های بلیط بر اساس تشخیص هویتی چهره ی شما، به این معنی است که شما به راحتی در فرودگاه می توانید شناسایی شوید. به همین صورت زمانی که می خواهید معامله مالی را انجام دهید، این موضوع پس از تماس با موبایل شما و تایید شما با یک لبخند و نگاه کردنتان به ترمینال مورد نظر و احراز هویت شما، معامله نهایی می شود. بااستفاده از این روش احراز هویت، میزان تقلب به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

مبارزه با جرم و جنایت

در صورتی که شما یک مجرم و جنایتکار باشید استفاده از خدماتی مانند حمل و نقل عمومی یا استفاده از خدمات بانکی بسیار سخت خواهد بود. و ورود به یک کشور دیگر با گذر نامه تقلبی غیر ممکن می شود. و سیستم های امنیتی قادر به شناسایی افرادی که در خیابان ها در حال قدم هستند خواهند بود. به طور مثال اگر گروهی از مظنونین تروریستی چند بار در طول هفته، در محل های شلوغ دیده شوند این هشدار می تواند توسط سیستم مشخص شده و به کاربر سیستم امنیتی اطلاع رسانی شود. در واقع تکنولوژی تشخیص چهره برای امنیت بیشتر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. پیش بینی می شود استفاده از این فناوری در سال جدید بیشتر استفاده شود.

اجرای قانون

شرکت های پیشرو در زمینه آنالیز تصویر با ارائه راهکارهای ویدیویی مبتنی بر هوش مصنوعی، روز به روز در حال پیشرفت و توسعه فناوری تشخیص چهره هستند، و تمام تمرکز خود را روی این بخش قرار داده اند. استفاده از هوش مصنوعی در این تکنولوژی، توانایی استفاده از تصویر دوربین های مختلف مانند دوربین های سطح شهر، دوربین بدن پلیس، دوربین های روی داشبورد پلیس، تصاویر تلفن همراه و… را جهت تشخیص چهره افراد را به کاربران امنیتی می دهد، همچنین و با مقایسه تصاویر ارسالی این دوربین ها و مقایسه آن با اطلاعات ذخیره شده در سرور پلیس، ( به طور مثال تصاویر مربوط به افراد تبهکار تحت تعقیب و تروریستهای شناخته شده) پس از تشخیص چهره مجرمین افسران پلیس را از این موضوع آگاه می کند تا قبل از وقوع هر بحرانی از رخ دادن آن جلوگیری نمایند. از سویی دیگر، تکنولوژی تشخیص چهره می تواند به پیدا کردن افراد گم شده در معابر عمومی کمک کند و به این طریق از وقوع بسیاری از پیامدهای ناگوار جلوگیری نماید و در نهایت سطح رضایت مندی از سیسیتم نظارت تصویری را بالا ببرد.

در سال پیش رو سیستم های نظارت تصویری و کنترل تردد پس از یکپارچه شدن به کاربران تصویر مناسب با کیفیت بالا را ارائه می دهند. تصویری که هویت آن توسط افراد امنیتی و سیستم های هوشمند شناسایی شده است.

با نگاه به سابقه صنعت نظارت تصویری، برخی از عوامل مهمی را که باید به آن توجه کنیم تا امنیت صنعت و کسب و کار خود را دوباره احیا کنیم. امنیت سایبری نقش مهمی در حفاظت فیزیکی الکترونیک ایفا می کند، این موضوع با روند رو به رشد و پیشروی به سمت استفاده از اینترنت اشیا همراه شده است که باعث می شود، با یکپارچه کردن دستگاههای امنیتی و گسترش فناوری های مبتنی برضبط روی بستر Cloud بتوانیم نیازهای امنیتی خود را برطرف کنیم.

اینترنت اشیا با وجود اینکه بسیار مفید و حیاتی است اما با گسترش استفاده از اینترنت، میزان آسیب پذیری های آن هم بیش از پیش شده است. استفاده از اینترنت اشیا مستلزم استفاده همیشگی از بستر اینترنت می باشد و این یعنی روزانه با تهدید های زیادی روبرو هستیم، به عبارت دیگر، در باز است و حجم زیادی از تهدیدات بالقوه، وجود دارند که می توانند اطلاعات و تصاویر مار را در معرض خطر قرار دهند، لذا لزوم رعایت امنیت سایبری بسیار حیاتی است.

تکنولوژی تشخیص چهره
تکنولوژی تشخیص چهره

محافظت در برابر هک اطلاعات

در حال حاضر توبید کنندگان صنعت نظارت تصویری به این مهم پی برده اند که تجهیزات آنها باید اول از همه دستورالعمل های امنیت سایبری و حفاظت در برابر هک شدن را رعایت کند. همه شرکتهای تولید کننده دوربین در این زمینه با همدیگر هم نظر هستند.

امروزه با توجه به اهمیت یکپارچه سازی تکنولوژی های امنیتی مختلف، لزوم همگرایی بیشتر بین تکنولوژی های متعدد بیش از پیش در حال رخ دادن است. به طور مثال یکپارچه سازی سیستم دوربین های مدار بسته و کنترل تردد یکی از موارد یکپارچه سازی است که این موضوع برای مشتریان بسیار جذاب به نظر می رسد. چرا که سازمان های مختلف به دنبال راهکارهای امنیتی یکپارچه برای حل مشکلات امنیتی و نظارتی خود هستند.

از راهکارهای جامع یکپارچه اطلاعات فنی مشخص و قابل رویتی در دسترس نیست و بیشتر داستان به صورت محرمانه در حال وقوع است. اما حقیقت همه این راه حل ها ترکیب تکنولوژی های هوشمند سازی توسط هوش مصنوعی و ارائه تصویر بزرگ تر و با کیفیت تر به کاربر می باشد تا بتواند با توجه به این اطلاعات مشکلات را مدیریت کرده و بهترین تصمیم را بگیرد.

قابلیت تجزیه و تحلیل سیستم نظارت تصویری و همچنین سیستم کنترل دسترسی، اطلاعات پراکنده ای را در اختیار کاربران قرار می دهد اما ترکیب آنها با همدیگر و ارائه اطلاعات تجزیه و تحلیل شده، کاربردی تر بوده و اطلاعات کامل تری را به مشتریان ارائه می دهد. از همه مهمتر مدیریت این دو سیستم توسط یک مرکز کنترل واحد باعث سهولت در استفاده و درک کاملی از مقوله امنیت توسط کاربران می شود.

به عنوان مثال زمانی که دوربین های مدار بسته تصویر یک دزد سابقه دار و تحت تعقیب، را در یک مرکز خرید شلوغ شناسایی می کنند، پس از تایید افسران امنیتی، علاوه بر اعزام نیرو جهت دستگیری سارق، و تا زمان رسیدن مامورین، دسترسی سارق به تمامی فروشگاهها از طریق گیت های کنترل دسترسی محدود می شود. علاوه بر آن امکان خروج از مرکز هم به شخص داده نمی شود. و تمامی گیت ها قفل می شوند.

درباره حمید وجودی

محقق، پژوهشگر و مشاور در زمینه هوشمند سازی و امنیت الکترونیک. متخصص ارائه راهکارهای دوربین مدار بسته, سیستم های نظارت تصویری, حفاظت پیرامونی, سیستم های مبتنی بر اینترنت اشیاء ( IOT), اعلام حریق, اعلام سرقت, کنترل تردد, و RFID

این مطالب را نیز ببینید!

اکسیس

دوربین مینی دام اکسیس مدل M3046-V، با خروجی مستقیم HDMI+ ویدیو

دوربین مینی دام اکسیس مدل M3046-V در این قسمت از مجله ایران سکوریتی به بررسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *