صفحه اصلی / دوربین مدار بسته / دوربین مدار بسته دیجیتال ، تحت شبکه، آنالوگ – قسمت سوم تکنولوژی دیجیتال یا HD

دوربین مدار بسته دیجیتال ، تحت شبکه، آنالوگ – قسمت سوم تکنولوژی دیجیتال یا HD

دوربین مدار بسته دیجیتال
دوربین مدار بسته دیجیتال

همه چیز درباره دوربین های HD یا دیجیتال

در ادامه تکنولوژی های مدار بسته به تکنولوژی دیجیتال یا HD می پردازیم. تکنولوژی High Definition، تلاش تولید کنندگان جهت توسعه سیستم آنالوگ منجر به پیدایش رزولوشن بالاتر به نام HD شد. استاندارد تصویر در این تکنولوژی ها SMPTE می باشد که مخفف ( Society of Motion Picture and Television Engineers ) است. این استاندارد در سیستم های Broad Cast استفاده می شود، کیفیت تصاویر بخاطر عدم فشرده سازی بسیار بالاتر از حد نرمال می باشد.

به طور کلی، اجزای یک سیستم HD عبارتند از دوربین، مرکز کنترل ( DVR)، کابل کواکسیال، کابل برق، منبع تغذیه و کانکتور BNC می باشد. در یک تقسیم بندی کلی سیستم های HD به چهار گروه بزرگ، HD-SDI، HD-TVI، HD-CVI و AHD تقسیم بندی می شوند که ما در مجله ایران سکوریتی آنها را برای شما توضیح می دهیم از شما دعوت می کنیم که همراه ما باشید.

دوربین مدار بسته دیجیتال
دوربین مدار بسته دیجیتال

تکنولوژی HD-SDI

شرکت های صاحب تکنولوژی همیشه در تلاش جهت بهبود کیفیت سیستم های آنالوگ بودند تا اینکه در سال ۲۰۱۱ این تلاش به نتیجه رسید و تکنولوژی HD-SDI به وجود آمد، HD-SDI مخفف High Definition Serial Data Interface می باشد و تصاویر دوربین در غالب اطلاعات دیجیتال، به صورت بسته های پی در پی، از طریق بستر کابل کواکسیال منتقل می شوند. در این تکنولوژی، تصویر دوربین با رزولوشن یک و دو مگا پیکسل روی کابل کواکسیال تا فاصله حداکثر ۱۰۰ متر منتقل می شود. اگر چه این سیستم در ابتدا بسیار مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفت اما محدودیت ۱۰۰ متری و رزولوشن پایین (حداکثر دو مگا پیکسل) دوربین ها با گذشت زمان به عنوان نقاط ضعف این سیستم باعث شد تا مورد توجه مشتریان قرار نگیرد. در این سیستم دوربین و DVR باید از نوع HD-SDI باشد. تصاویر دوربین ها در این تکنولوژی بدون فشرده سازی از طرف دوربین به DVR ارسال می شود. و این باعث می شود تا تصاویر با کیفیت عالی ارائه شوند.

دوربین مدار بسته دیجیتال
دوربین مدار بسته دیجیتال

 چند نمونه از ویژگی دوربین های HD-SDI

نوع سیگنال ارسالی دوربین دیجیتال است.

فاصله انتقال تصویر از دوربین تا DVR حداکثر ۱۰۰ مترمی باشد.

امکان انتقال صدا روی بستر آنالوگ وجود ندارد.

تصویر این دوربین ها با DVR معمولی قابل ضبط و رویت نیست.

کمپانی های سازنده مختلف در سراسر دنیادر حال تولید این نوع از دوربین ها هستند.

 نصب و راه اندازی پیچیده ای ندارد.

پس از سال ۲۰۱۱ شرکتهای تولید کننده صاحب تکنولوژی، جهت توسعه و رفع نقاط ضعف سیستم HD-SDI تلاش هایی را انجام دادند و بالاخره و در سال ۲۰۱۲ سه تکنولوژی HD-TVI، AHD و HD-CVI متولد شدند.

دوربین مدار بسته دیجیتال
دوربین مدار بسته دیجیتال

تکنولوژی HD-CVI

این تکنولوژی توسط شرکت داهوا در سال ۲۰۱۲  روانه بازار شد. HD-CVI مخفف High Definition Composite Video Interface، است، این فناوری  تلاش شرکت داهوا جهت افزایش مسافت انتقال و همچنین دستیابی به کیفیت تصویر بالاتر دوربین های HD می باشد، به این صورت، که تصویر دوربین ها روی بستر کواکسیال تا ۵۰۰ متر قابل انتقال می باشد. افزایش رزولوشن دوربین ها تا دو مگا پیکسل در نسخه اولیه و کد گذاری تصاویر با مدل مخصوص داهوا باعث می شود تا فقط DVR های HD-CVI قادر به نمایش و ضبط تصویر این دوربین ها  باشند و بقیه DVR ها در حوزه HD توان ضبط و نمایش این دوربین ها را نداشته باشند.

برخی از مهمترین ویژگی های سیستم HD-CVI

رزولوشن یک و دو مگا پیکسل

انتقال تصویر بین دوربین و DVR تا ۵۰۰ متر

انتقال تصویر بدون تاخیر

کد گذاری مخصوص

نصب و راه انداز آسان

بستر انتقال کابل کواکسیال

انتقال تصویر، صدا و داده بین دوربین و DVR

تصویر این دوربین ها با DVR معمولی قابل ضبط و رویت نیست 

کمپانی سازنده، داهوا چین

دوربین مدار بسته دیجیتال
دوربین مدار بسته دیجیتال

تکنولوژی HD-TVI

در سال ۲۰۱۲ شرکت تک پوینت ( TEACH POINT ) آمریکا تکنولوژی HD مخصوص خود را به نام HDTVI) High Definition Transport Video Interface)، تولید و روانه بازار کرد. این تکنولوژی، هم در ابتدا تا دو مگا پیکسل دوربین HD را ساپورت می کرد و می توانست تصویر دوربین ها را تا مسافت ۳۰۰ متر روی بستر کواکسیال منتقل کند. این مسافت از ۵۰۰ متر مسافت تکنولوژی های HD-CVI و AHD کمتر بود، لذا شرکت TVT با توسعه این تکنولوژی، HD-TVI با حداکثر مسافت ۵۰۰ متر را تولید و روانه بازار کرد. از سوی دیگر شرکت چینی هایک ویژن با سخصی سازی سیستم HD-TVI توسط متخصصات خود سیستم جدید خود به نام Turbo HD را تولید نمود که تصاویر تا دو مگاپیکسل را روی بستر کواکسیال تا مسافت ۵۰۰ متر منتقل می کند. این سه انشعاب در واقع همگی در گروه HD-TVI قرار می گیرند.

فشرده سازی و کد گذاری در دوربین های HD-TVI هم با مدل خاص خود صورت می گیرد از این رو برای نمایش و ضبط تصاویر این دوربین ها باید از دستگاه های ضبط HD-TVI استفاده کنیم. این تکنولوژی در انحصار هیچ شرکتی نیست اما در حال حاضر شرکت هایک ویژن به عنوان معروف ترین برندی که در سطح جهانی روی این تکنولوژی کار می کند آینده روشنی را در این صنعت برای مشتریان و مصرف کنندگان خود، متصور می شود.

برخی از ویژگی های سیستم HD-TVI

رزولوشن یک و دو مگا پیکسل.

انتقال تصویر تا ۵۰۰ متر.

ارسال تصویر بدون تاخیر.

تنها امکان اتقال تصویر دوربین وجود دارد.

ضبط تنها با DVR های مخصوص خود.

دوربین مدار بسته دیجیتال
دوربین مدار بسته دیجیتال

تکنولوژی AHD

در سال ۲۰۱۳ شرکت کره ای نکثت چیپ ( Next Chip ) اقدام به ارائه تکنولوژی AHD ( Analog HD)، نمود، این تکنولوژی شباهت بسیار زیادی به HD-CVI دارد. دوربین های ابتدایی که ارائه شد رزولوشن ۱٫۴ مگا پیکسل داشتند که به AHD 1.0 معروف شد در ابتدای ۲۰۱۵ این کمپانی AHD 2.0 را ارائه نمود این سیستم شباهت بسیار زیادی به HD-CVI داهوا داشت، از این رو با شکایت شرکت داهوا کمی، تجهیزات AHD کمی دیرتر به بازار عرضه شد. داهوا اعتقاد داشت که HD-TVI و AHD به خصوص نسخه AHD 2.0 کاملا از روی نسخه HD-CVI این شرکت کپی برداری شده است و در این راه شکایت های متعددی را هم مطرح کرد اما نتوانست از ارائه AHD 2.0 به بازار جلوگیری کند و این تکنولوژی به بازار عرضه شد.

شرکت ابداع کننده تکنولوژی AHD سازنده دوربین نیست بلکه یک شرکت تولید کننده چیپ ست دوربین است. این موضوع بسیار تامل بر انگیز است. اساس کار این تکنولوژی در راستای افزایش رزولوشن دوربین های مدار بسته آنالوگ استوار است چرا که کیفیت تصویر در آنالوگ یکی از نقاط ضعف بزرگ این سیستم بود و جهت برطرف کردن این نقطه ضعف، تکنولوژی AHD روانه بازار شد. امکان انتقال تصویر تا ۵۰۰ متر در این تکنولوژی فراهم شد. با توجه به اینکه هیچ فشرده سازی روی تصویر دوربین های این تکنولوژی اعمال نمی شود تصاویر با کیفیت عالی منتقل می شود لذا حتی با استفاده از کابل های تصویر با کیفیت متوسط هم می توانیم تصاویر را منتقل کنیم. از جمله قابلیت های مثبت این تکنولوژی امکان اتصال این دوربین ها به DVR های معمولی هم وجود دارد.

انواع تکنولوژی های مدار بسته را در این مقاله تخصص مجله ایران سکوریتی بررسی کردیم، در اینجا برخی از نقاط مشترک این تکنولوژی ها را بیان می کنیم.

دوربین مدار بسته دیجیتال
دوربین مدار بسته دیجیتال

نقاط مشترک بین سیستم های HD-SDI، HDTVI، HD-CVI و AHD

پشتیبانی از رزولوشن دو مگا پیکسل

انتقال تصویر روی بستر کابل کواکسیال

انتقال تصویر بدون تاخیر

 

دوربین های آنالوگ به طور کلی به چهار گروه عمده تقسیم می شوند:

گروه اول: HD-SDI آغاز تکنولوژی از کشور چین.

گروه دوم: HD-CVI آغاز تکنولوژی از کشور چین.

گروه سوم: HD-TVI آغاز تکنولوژی از کشورآمریکا.

گروه چهارم: AHD آغاز تکنولوژی از کشور کره جنوبی.

در سه قسمت گذشته، تکنولوژی های مدار بسته آنالوگ، تحت شبکه و دیجیتال را در سه قسمت مجزا معرفی و بررسی کردیم. در مقاله های آموزشی دیگر، به بررسی جزیی تر هر کدام از تکنولوژی ها خواهیم پرداخت.

درباره حمید وجودی

محقق، پژوهشگر و مشاور در زمینه هوشمند سازی و امنیت الکترونیک. متخصص ارائه راهکارهای دوربین مدار بسته, سیستم های نظارت تصویری, حفاظت پیرامونی, سیستم های مبتنی بر اینترنت اشیاء ( IOT), اعلام حریق, اعلام سرقت, کنترل تردد, و RFID

این مطالب را نیز ببینید!

اکسیس

دوربین مینی دام اکسیس مدل M3046-V، با خروجی مستقیم HDMI+ ویدیو

دوربین مینی دام اکسیس مدل M3046-V در این قسمت از مجله ایران سکوریتی به بررسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *