صفحه اصلی / دوربین مدار بسته / دوربین مدار بسته تحت شبکه ، دیجیتال، آنالوگ – قسمت دوم تکنولوژی آی پی یا تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه ، دیجیتال، آنالوگ – قسمت دوم تکنولوژی آی پی یا تحت شبکه

دوربین مدار بسته تحت شبکه
دوربین مدار بسته تحت شبکه

در ادامه روند معرفی سیستم های مدار بسته در مجله تخصصی ایران سکوریتی به سیستم های تحت شبکه یا آی پی می رسیم، رسالت این مجله به عنوان مرجع تخصصی امنیتی، حفاظتی و نظارتی ارائه آموزش به شما خوانندگان عزیز و گرامی می باشد، از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.

دوربین مدار بسته تحت شبکه یا آی پی

سیستم مدار بسته تحت شبکه، آی پی یا مگا پیکسل، پیشرفته ترین تکنولوژی مدار بسته است که امروزه استفاده می شود. واژه IP مخفف Internet Protocol می باشد، دوربین های تحت شبکه هر کدام یک آی پی مجزا دریافت می کنند و در بستر شبکه با این آدرس شناسایی می شوند. اجزای سیستم مدار بسته تحت شبکه شامل دوربین، سوئیچ، مرکز کنترل NVR، کابل شبکه و کانکتور هستند. 

دوربین های آی پی دارای رزولوشن بالاتری نسبت به دوربین های آنالوگ  هستتد، این دوربین ها دارای سرور داخلی بوده و تصاویر در داخل آنها رمز گذاری می شود سپس بصورت مجزا فشرده سازی می شوند و همچنین تصویر را با سرعت فریم دلخواه، به NVR ارسال می کنند. دسترسی به تنظیمات دوربین های آی پی توسط صفحه تنظیمات این دوربین ها انجام می شود، به طور مثال می توانیم سرعت فریم، رزولوشن، فرمت فشرده سازی و سایر مشخصات تصویر را تنظیم کنیم.

 دوربین های آی پی همه رزولوشن های پایینتر از خود را ارائه می کنند، به عنوان مثال دوربین آی پی، ۴ مگا پیکسل را می توانیم روی رزولوشن های ۴، ۳، ۲ و ۱ مگا پیکسل تنظیم کنیم. سرعت فریم دوربین ها هم به همین صورت قابل تنظیم است.

سوئیچ شبکه

جهت تجمیع دوربین ها با یکدیگر و اتصال آن به NVR از سوئیچ شبکه استفاده می شود. سوئیچ شبکه وظیفه تقویت سیگنال دوربین آی پی  و تغذیه آن را بر عهده دارد. سوئیچ های POE قابلیت تغذیه دوربین شبکه را دارا هستند. سوئیچ شبکه بر اساس تعداد تجهیزات شبکه ای که به آنها متصل می شود به مدل های مختلف تقسیم می شود. طبق استاندارد، تعداد پورتهای سوئیچ عبارتند از: ۱، ۴، ۸، ۱۶، ۲۴، ۴۸ پورت می باشد. به عنوان مثال سوئیچ شبکه ۸ پورت توانایی تقویت و تغذیه حداکثر ۸ دوربین را دارد. پورت های سوئیچ شبکه سرعت های، نقل و انتقال اطلاعات مختلف را دارند، مثلا ۱۰، ۱۰۰ یا ۱۰۰۰ مگا بیت در ثانیه. علاوه بر این، سوئیچ ها دارای یک پورت مجزا به نام آپ لینک هستند، که وظیفه انتقال اطلاعات دوربین به NVR را دارد. و می تواند سرعت انتقال بالاتری نسبت به پورتهای معمولی داشته باشد. به عنوان مثال یک سوئیچ ۱۶ پورت ۱۰۰، دارای ۱۶ پورت معمولی با سرعت انتقال اطلاعات ۱۰۰ مگا بیت در ثانیه می باشد. معمولا این سوئیچ ها دارای یک یا چند آپ لینک مجزا هستند. در مورد این مهم در قسمت های دیگر بیشتر توضیح خواهیم داد.

دوربین مدار بسته تحت شبکه
دوربین مدار بسته تحت شبکه

مرکز کنترل شبکه NVR

جهت ضبط تصاویر دوربین مدار بسته آی پی، از دستگاه ضبط تحت شیکه، (NVR (Network Video Recorder، استفاده می کنیم. این دستگاه وظیفه ضبط تصاویر آی پی را بر عهده دارد. پس از نصب دوربین های آی پی به سوئیچ، تصاویر از طریق کابل شبکه ( پورت آپ لینک سوئیچ ) به پورت شبکه NVR نصب می شوند. (در برخی از موارد سوئیچ استفاده شده دارای آپ لینک نمی باشد، لذا کابل شبکه مجزا از یک پورت معمولی سوئیچ به پورت شبکه NVR متصل می شود. کابل شبکه توسط کانکتور RJ45 به پورت شبکه دستگاه متصل می شود.)

پس از نصب دوربین آی پی و روشن شدن سیستم دو راه وجود دارد تا دوربین را راه اندازی کنیم. اول، راه اندازی از طریق NVR و یا راه اندازی از طریق بستر شبکه. در ادامه به توضیح این دو راهکار می پردازیم:

راه حل اول، تنظیم کردن آی پی از طریق NVR

در راه حل اول از طریق NVR، آی پی دوربین را ست می کنیم، پس از نصب دوربین به NVR، از طریق منوی دستگاه و اضافه کردن دوربین در تنظیمات NVR دوربین را اضافه می کنیم. در این راه حل، دوربین با مدیریت NVR آی پی می گیرند و ما با وارد کردن نام کاربری و پسورد می توانیم تصویر دوربین را روی NVR ببینیم و تصویر آن را ضبط کنیم. در این راه حل رنج آی پی دوربین ها توسط دستگاه ضبط تحت شبکه انجام می شود.

راه حل دوم، تنظیم آی پی از طریق کامپیوتر و شبکه

 در این روش، با استفاده از نرم افزار های مخصوص، آی پی دوربین هایی که رنج مختلفی دارند را پیدا می کنیم، بدین ترتیب که نرم افزار اسکن آی پی، را روی کامپیوتری که در بستر شبکه دوربین ها قرار دارد، راه اندازی می کنیم، سپس نرم افزار، آی پی همه دوربین ها را پیدا می کند، بعد از آن می توانیم آی پی دوربین ها را به آی پی و رنج مورد نظر خود تغییر دهیم، سپس  این دوربین ها را به صورت تک تک روی NVR اضافه کنیم. 

در سیستم مدار بسته تحت شبکه، تصویر دوربین  آی پی با استفاده از بستر شبکه روی مرکز کنترل ضبط می شود. دوربین های با کیفیت بالا بهترین تصویر را در اختیار مشتریان قرار می دهند و بدین وسیله می توانند با استفاده از تصویر ضبط شده مشکلات احتمالی را حل نمایند. قیمت این دوربین ها نسبت به دوربین های آنالوگ و دیجیتال بیشتر می باشد.

تنظیم آی پی دوربین

آی پی، آدرس هر قطعه الکترونیکی روی بستر شبکه است و معمولا با یک عدد ۴ قسمتی که توسط سه نقطه از یکدیگر جدا شده است مشخص می شود. به عنوان مثال اگر آی پی دوربینی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱۰٫۱۰۲ باشد، هر کدام از این اعداد معنی مخصوص خود را دارند. ما در این مقاله تنها به ارائه اطلاعات مورد نیاز در خصوص راه اندازی سیستم آی پی می پردازیم. در مثال بالا رنج آی پی دوربین مورد نظر ۱۰ می باشد. همچنین آی پی دوربین مورد نظر ۱۰۲ می باشد. در ادامه راجع به تنظیم آی پی دوربین ها بیشتر توضیح می دهیم.

برای اینکه بتوانیم دوربین آی پی را در شبکه یا روی NVR مشاهده کنیم، باید رنج آی پی کلیه دوربین ها و مرکز کنترل و PC هایی که می خواهند تصاویر را مشاهده کنند با هم یکسان باشد. حقیقت دیگر اینکه هر دوربین باید یک آی پی مخصوص خود را داشته باشد و هیچ دو دوربینی نمی توانند دارای یک آی پی واحد باشند.

 به عنوان مثال اگر سیستم مدار بسته تحت شبکه ای با ۱۶ دوربین داشته باشیم برای اضافه کردن دوربین ها، نخست باید با استفاده از نرم افزار آی پی اسکن، آی پی دوربین ها را پیدا کنیم و آی پی همه آنها را به ترتیب اصلاح کنیم، به عنوان مثال روی دوربین اول آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۹٫۱۰۱ تنظیم می کنیم، دوربین دوم ۱۹۲٫۱۶۸٫۹٫۱۰۲ و به همین ترتیب تا آخرین دوربین را آی پی می دهیم که روی، ۱۹۲٫۱۶۸٫۹٫۱۱۶ تنظیم می شود. پس از اتمام آی پی دادن، دوربین ها، را با توجه به آی پی هایشان روی دستگاه NVR اضافه می کنیم. علاوه بر آن روی دستگاه NVR هم یک آی پی مجزا، تنظیم و تعریف می کنیم. ( به عنوان مثال ۱۹۲٫۱۶۸٫۹٫۱۲۰) پس از آن می توانیم عملیات ضبط تصاویر را آغاز کنیم. 

سیستم دوربین آی پی دارای مزایا و معایب متعددی است که از جمله مهمتری آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

مزایای دوربین های تحت شبکه، کیفیت بالای تصویر، قابلیت استفاده از بسترهای بی سیم، تغذیه دوربین از طریق کابل شبکه و سوئیچ  POE، حجم کابل کشی پایین تر در پروژه های بزرگ، قابلیت به روز رسانی سیستم،  قابلیت ضبط صدای محیط، زاویه دید وسیع نسبت به دوربین آنالوگ.

معایب دوربین های تحت شبکه، قیمت بالا، نصب و تنظیمات پیچیده، محدودیت پهنای باند، محدودیت فاصله بین دوربین و سوئیچ.

در قسمت های بعدی مجله ایران سکوریتی، در مورد جزئیات سیستم دوربین های مدار بسته آی پی بیشتر توضیح خواهیم داد. در قسمت بعدی در مورد سیستم مدار بسته دیجیتال یا HD ) High Defenition )، توضیح می دهیم، از شما دعوت می کنیم با ما همراه باشید.

درباره حمید وجودی

محقق، پژوهشگر و مشاور در زمینه هوشمند سازی و امنیت الکترونیک. متخصص ارائه راهکارهای دوربین مدار بسته, سیستم های نظارت تصویری, حفاظت پیرامونی, سیستم های مبتنی بر اینترنت اشیاء ( IOT), اعلام حریق, اعلام سرقت, کنترل تردد, و RFID

این مطالب را نیز ببینید!

اکسیس

دوربین مینی دام اکسیس مدل M3046-V، با خروجی مستقیم HDMI+ ویدیو

دوربین مینی دام اکسیس مدل M3046-V در این قسمت از مجله ایران سکوریتی به بررسی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *